MyFeed Personalized Content
Hamilelik Öncesi Yol Haritası
Makale
Favorilere ekle

Hamileliğin İlk Belirtileri

Bu sabah hiç keyfim yerinde değildi. Göğüslerim şiş ve aşırı hassas. Ufak bir hesap yaptım: son adetimi ne zaman görmüştüm? Ya hamileysem?

2dk oku Ara 7, 2020

Her kadın hamilelik belirtilerini farklı şekilde yaşar. Ancak size bir fikir verecek belli başlı bazı göstergeler de vardır. Belki de 9 ay sonunda bir anne olabilirsiniz. 

 

Belirli olan işaretler 

 

Doktorlar bu işaretlere “sempatik gebelik belirtileri” adını vermektedir. Nedeni sizi saran hormonal gelgitlerdir.  

  • Ağrılı işaretler: bunlar daha çok görülen işaretlerdir. Göğüsleriniz şişik, sert ve aşırı hassas, meme uçlarınızın rengi koyulaşıyor ve damarlarınız daha görünür hale geliyor... Hamileliğiniz başladığından itibaren salınan iki hormon olan progesteron ve östrojen, vücudunuzu şimdiden emzirmek için hazırlıyor.  
  • Bulantı: Eğer bulantı eğiliminiz varsa, bulantılar döllenmeden sonraki iki hafta içinde başlar ve genelde sabahları ya da bazen öğünlerden sonra meydana gelebilir. Nedeni büyük ihtimalle gelişen plasentanın tetiklediği bir hormon olan beta HCG’dir. Bu hormonun varlığı sayesinde hamilelik tespit edilir.  8. ve 10. haftalar arasında en üst seviyeye ulaşır böylece birçok bulantı yaşayan anne adaylarını rahatlatır.
  • Küçük bir hatırlatma: bulantınıza rağmen, asla öğün atlamayın, bunun yerine öğünlerinizi bölün.  
  • Aşermeler bazı hamile kadınları etkiler. Öte yandan diğerleri iştah kaybı yaşar ya da bazı gıda ya da kokulardan tiksinir. Ya da her ikisi de! Anne adaylarının %73’ü gıda aşermeleri yaşamaktadır. 
  • Yorgunluk, uyuma isteği ya da uyuklamalar da eş oranda yaygındır. 
  • Daha sık olarak idrar yapma ihtiyacı bir başka işarettir. Bunların hepsinin nedeni hormonlardır! 

Diğer olası işaretler arasında karın ağrısı ya da baş ağrısı, karnın alt kısmına giren kramplar, ağızda metal tadı, daha fazla tükürük üretimi olabilir. 

Geciken adet: hamilelikle ilgili güvenilir bir işaret mi? 

Adetleriniz bir gün, iki gün, üç gün gecikti ve siz kendinizi şimdiden anne olarak görüyorsunuz.  Haberi tüm ailenize vermeden önce düşünün çünkü bu belirti %100 güvenilir değildir. Gerçekte özellikle doğum kontrol hapı kullanmayı bıraktıysanız adetleriniz düzensiz olabilir ya da bazı aylarda adet görmüyor olabilirsiniz. 

Unutmayın, normalde tıkır tıkır düzenli olsa bile hayatınızda yaşanan herhangi bir iniş-çıkış (duygular, seyahat) adetlerinizin gecikmesine neden olabilir. 

Ayrıca bazı kadınlarda döllenme sonrasında birkaç gün ufak kanamalar olabilir: bu adet gördüğünüz anlamına gelmez ama oldukça yaygın ve normal bir olaydır. 

Hamileliği onaylamak için hamilelik testi

Dikkatinizi çeken birkaç işaret mi var? Yalnızca bir hamilelik testi, hamile olup olmadığınızı söyleyebilir.  İdrarla yapılan bu test hızlı ve kolaydır ve evde yapılabilir.  %99 güvenilirdir ancak yine de kan testiyle onaylanmalıdır.