MyFeed Personalized Content
6-12 Aylık Bebek Gelişimi: Beslenme, Fiziksel, Uyku
Kahvaltı
Tarif
Favorilere ekle

6. Aydan Büyük Bebekler İçin Elmalı Yulaflı Püre Tarifi

1
Kolay
15dk
Malzemeler
 • Yarım orta boy kırmızı elma
 • 1 tatlı kaşığı yulaf unu veya robottan geçirilmiş yulaf ezmesi
Adım adım
 • 15dk
  Hazırlık
 • 15dk
  Toplam süre
 • Elmalı Yulaflı Püre

  Çocuklarımız için özel bir püre tarifimiz var! Çocuklarımızın 6. ayını doldurduğundan itibarenki süreçte ilk tanıştığı yemekler aslında püreler. Hem pratikler hem de birazcık kafa karıştırabiliyorlar. Sadece meyveyi püre halinde mi verelim, içine bir şeyler ilave edelim mi, sebze püresi mi verelim? Ebeveynler olarak aklınızda birçok soru işareti olabiliyor. Diyetisyen Elvan Odabaşı’nın tavsiyesi çocukların öncelikle sebze püreleriyle başlamaları.

  Videodaki tarifimiz ise bir meyve püresi... 6. Aydan itibaren bu tarifleri deneyebilirsiniz. Altıncı ayın bir tadım ayı olduğunu lütfen unutmayın. 6 ay 1 haftalıktan 6 ay 4 haftalık oluncaya kadarki süreçte tatlı kaşığıyla gıdaları bebeğimize tattırıyoruz. Bebeğiniz böylece birçok lezzete olumlu tepki verecek. Bu nedenle en kadar yerse o kadar iyidir mantığından uzak durmalıyız.

  Pürelerimizi zenginleştirmeye 6. Ayın 2. veya 3. haftasından itibaren başlayabiliriz. Zenginleştirirken neler kullanacağız? Bu tarifte yulaf ezmesinden elde ettiğimiz bir unumuz var. Yulaf ezmesini un haline getirip kullanmamızın nedeni gıdamızı zenginleştirmek. Böylelikle hem B grubu vitaminlerden, hem beta glukandan gıdamızı zenginleştiriyoruz. Bir yandan bebeğimizin bağışıklık sistemine destek oluyoruz, diğer taraftan da sindirim sistemine destek oluyoruz. Un haline getirdiğiniz yulafı püre haline getirdiğiniz elmanın içerisine katıyoruz ve karıştırıyoruz, püremizin biraz pütürlü kalması önemli. Tarifimiz hazır, afiyet olsun!

  ÖNEMLİ DUYURU 

  İlk 6 ay sonrasında, anne sütü ile birlikte veya anne sütü ile beslemenin mümkün olmaması halinde besin değeri yüksek tamamlayıcı gıdaların verilmeye başlanması gerekmektedir. Bebeklerin farklı hızlarda büyümeleri nedeniyle, sağlık uzmanlarının, bebeklerin tamamlayıcı gıdaları almaya başlamaları açısından uygun zamanın belirlenmesi konusunda ebeveynlere tavsiyelerde bulunmaları gerekmektedir. SMA® OPTIPRO® 3 anne sütünün yerine geçmez ve yeterli tamamlayıcı gıdalar ile birlikte kullanıldığında, 1 yaşın üzerindeki sağlıklı küçük çocukların giderek çeşitlenen diyetlerinde gerekli olan temel besin öğelerini sağlamaya yardımcı olmak üzere üretilmiş devam sütüdür ve sağlık profesyoneli önerisi ile kullanılmalıdır.

  Bebekler için en iyisi anne sütüdür.

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

MVP Logo

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur.

 • Beslenme Kılavuzu

  Beslenme Kılavuzu

  Beslenme hakkında bilgi edinin

 • Uygulamalar

  Uygulamalar

  Özel pratik uygulamaları deneyin

 • Yardım Alın

  Yardım Alın

  Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın