MyFeed Personalized Content
6-12 Ay
Öğle Yemeği
Tarif
Favorilere ekle

Bebeklere Bulgurlu Sebze Çorbası Tarifi

1
Orta
30dk
Malzemeler

Porsiyon Sayısı: 1

 • 1 çorba kaşığı bulgur
 • 1 çay bardağı doğranmış sebze (soğan, havuç, kabak, pazı, kırmızı biber)
 • 1 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
Adım adım
 • 20dk
  Hazırlık
 • 10dk
  Pişirme
 • 30dk
  Toplam süre
 • Bulgurlu Sebze Çorbası

  Bu tarifimiz bebekler için, 7. Ay ve 9.ay arasında bebeklerimize deneyeceğimiz özel bir çorba tarifimiz var. Sebze çorbası hazırlayacağız, özelliği ise tabii ki içerisinde sebzelerin minik minik parçalar halinde biraz pütürlü bir şekilde bulunuyor olması. İçerisine bir miktar da bulgur ekliyor olacağız. Artık gıdalarımızı ve çorbalarımızı zenginleştirme zamanı geldi. Biliyorsunuz, 7. aydan önce bir aylık bir tadım ayımız vardı. Orada daha püre gıdalarla bebeklerimizi tanıştırdık, sebzelerin, meyvelerin lezzetlerini öğrettik, yoğurt denettik. Şimdi sıra onlarla yemek hazırlayıp bu yemeklerin lezzetlerini tanıttırmakta.

  Sebzeleri biraz karışık kullanacağız, tarifimizde kabak, havuç ve kırmızı biber kullanacağız. Mevsime göre bunun içerisine birazcık pazı veya ıspanak da ekleyebilirsiniz. Buradaki sihirli besinimiz ise bulgur. Bulgur yerine pirinç de kullanabilirsiniz ama sizlerden bir ricamız var ki, çok da çocuğunuzu buğdayla tanıştırmayı 8. aydan sonraya bırakmayın. Çünkü bu sefer alerjiyle ilgili riskimiz artabiliyor.  Onun için glutenle ilgili tanışma sürecini 7. 8. aydan itibaren mutlaka planlamış olmanız gerekiyor. Orada da kullanabileceğimiz en besleyici besin tabii ki de bulgur. İnce bulgur da kullanabilirsiniz, böyle kalın, pilavlık bulgur da kullanabilirsiniz. Şimdi tavamızda bir çay kaşığı kadar zeytinyağı kullanacağız. Lütfen hazırladığınız tariflerde çok fazla yağ kullanmayın. Sebzelerimizin yarısını kullanacağız. Şimdi geldik bir çorba kaşığı bulgurumuzu eklemeye.

  Ve bu çorbamızın içerisine ortalama bir çay bardağı kadar da sıcak su ekleyeceğiz. Tenceremizin dibinde küçücük bir çorba hazırladık ufaklıklar için. Sevgili anneler, hazırlamış olduğunuz bu tarifleri kendiniz de tüketebilirsiniz. Emziklilik döneminde sebze çorbası içerisinde hele de bulgur olduğunda hem sütünüzün içeriğine hem de miktarına destek olmuş olacak. İçerisine yalnız çocuğunuza hazırladığınız hiçbir gıdanın 1 yaşa kadar baharat ve tuz eklemiyorsunuz, buna dikkat ediyorsunuz. Bol bol yağ kullanmıyorsunuz, buna dikkat ediyorsunuz. Kavurma işlemi yapmıyorsunuz, bu da çok önemli bir nokta. Kendiniz tüketirken tabii ki içerisine tuz ekleyebilirsiniz. Özellikle iyotlu tuzu yemek piştikten sonra üzerine ekliyor olmanız çok kıymetli. Tarifimiz hazır, afiyet olsun.

  ÖNEMLİ DUYURU 

  İlk 6 ay sonrasında, anne sütü ile birlikte veya anne sütü ile beslemenin mümkün olmaması halinde besin değeri yüksek tamamlayıcı gıdaların verilmeye başlanması gerekmektedir. Bebeklerin farklı hızlarda büyümeleri nedeniyle, sağlık uzmanlarının, bebeklerin tamamlayıcı gıdaları almaya başlamaları açısından uygun zamanın belirlenmesi konusunda ebeveynlere tavsiyelerde bulunmaları gerekmektedir. SMA® OPTIPRO® 3 anne sütünün yerine geçmez ve yeterli tamamlayıcı gıdalar ile birlikte kullanıldığında, 1 yaşın üzerindeki sağlıklı küçük çocukların giderek çeşitlenen diyetlerinde gerekli olan temel besin öğelerini sağlamaya yardımcı olmak üzere üretilmiş devam sütüdür ve sağlık profesyoneli önerisi ile kullanılmalıdır.

  Bebekler için en iyisi anne sütüdür.

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

MVP Logo

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur.

 • Beslenme Kılavuzu

  Beslenme Kılavuzu

  Beslenme hakkında bilgi edinin

 • Uygulamalar

  Uygulamalar

  Özel pratik uygulamaları deneyin

 • Yardım Alın

  Yardım Alın

  Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın