MyFeed Personalized Content
6-12 Aylık Bebek Gelişimi: Beslenme, Fiziksel, Uyku
Kahvaltı
Tarif
Favorilere ekle

7-9 Aylık Bebeğe Yulaflı Yumurtalı Kahvaltı Tarifi

1
Kolay
17dk
Malzemeler
 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi (10 g)
 • 1/2 haşlanmış yumurta sarısı 
 • 15 g light beyaz peynir
 • 1 çay kaşığı light zeytin ezmesi (5 g) 
 • 2 çorba kaşığı mama veya anne sütü (kıvam ayarlanması için)

 

Adım adım
 • 12dk
  Hazırlık
 • 5dk
  Pişirme
 • 17dk
  Toplam süre
 • Bebek Kahvaltım

  Bebeğiniz için hazırlayacağınız ilk kahvaltı gerçekten çok çok lezzetli olması gerekiyor diye düşünürken aslında onun besleyici değeri bizim için çok daha önemli. Vereceği ilk tepki belki sizi birazcık şaşırtabilir ama inanın ki içine kattığınız  besinlerle onun sağlığı için çok doğru kararlar vermiş olacaksınız.

  Öncelikle içerisine yumurtamızı katıyoruz. İlk hazırladığımız kahvaltıda yumurtanın yarısını kullanalım. Bu verdiğimiz tarif bu arada  7. aydan sonra bebeklerinize kahvaltı olarak kullanabileceğiniz bir tarif. Yarım yumurta sarısını kullanıyoruz ve onu güzel bir şekilde eziyoruz. Tuzsuz ve yağı azaltılmış peynir kullanıyoruz.Peynir tercihlerinizde lütfen 100 gramında 15 gramın üzerinde yağlı olan peynirleri tercih etmeyin. Onu da eziyoruz. Üzerine bebeklerimizin bağırsak dostu olan yulaf ezmesini ekliyoruz. Onu incecik blender'dan geçirerek kullanmakta, un gibi olmasında fayda var. Bebeğiniz böylelikle çok daha rahat kullanacaktır, tüketecektir. Evet, hepsini karıştıralım. Üzerine de tuzsuz zeytin ezmesi ekleyeceğiz. Bu da bir çay kaşığını lütfen geçmesin, bunun yerine zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Şöyle bir çay kaşığımızı ekleyelim. Hepsini karıştıralım, bunu blender'la hazırladığınızda bebeğiniz çok daha kolaylıkla kabul edecektir. 9. aya kadar da blender'ınızı kullanabilirsiniz ama elinizde de bu şekilde kaşıkla ezebilirsiniz. Yumuşak kıvama gelmesi için bir miktar anne sütü, yani mucize besinimizden ekliyoruz. Yumuşak bir kıvam için anne sütü veya devam formülü kullanabilirsiniz. Anne sütü yerine devam formulası da kullanabilirsiniz. Kahvaltımız hazır, verdiği ilk tepkilere lütfen üzülmeyin çünkü her besinle ilk kez karşılaşıyor. Belki o besinlerden hoşlanmayabilir ilk aşamada ama yılmak yok sevgili anneler. Çünkü hedefimiz ne? Bebeklerimiz iyi büyüsün, iyi yaşasın. Evet, kahvaltımız hazır, afiyet olsun.

  ÖNEMLİ NOT

  Bebekler için en iyisi anne sütüdür. Emzirme, bebeklerin en iyi şekilde beslenmelerini ve hastalıklardan korunmalarını sağlar. Emzirme hazırlığı ve devamlılığı için annelerin gebelik sürecinde ve doğumdan sonra dengeli beslenmesi önemlidir. Kısmi olarak biberonla beslenmeye geçilmesi veya diğer besinlerin verilmesi emzirmeyi negatif etkileyebilir.

  Emzirme bir kez kesintiye uğradığı zaman geri dönüşü zordur. Emzirmenin mümkün olmadığı ya da yetersiz olduğu durumlarda yetkili sağlık profesyoneline danışılmalıdır. Sağlık profesyoneli tarafından bebek ya da devam sütü önerildiği durumda hazırlama talimatlarına uygun şekilde kullanılmalıdır.

  Bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız."

  ÖNEMLİ DUYURU 

  İlk 6 ay sonrasında, anne sütü ile birlikte veya anne sütü ile beslemenin mümkün olmaması halinde besin değeri yüksek tamamlayıcı gıdaların verilmeye başlanması gerekmektedir. Bebeklerin farklı hızlarda büyümeleri nedeniyle, sağlık uzmanlarının, bebeklerin tamamlayıcı gıdaları almaya başlamaları açısından uygun zamanın belirlenmesi konusunda ebeveynlere tavsiyelerde bulunmaları gerekmektedir. SMA® OPTIPRO® 3 anne sütünün yerine geçmez ve yeterli tamamlayıcı gıdalar ile birlikte kullanıldığında, 1 yaşın üzerindeki sağlıklı küçük çocukların giderek çeşitlenen diyetlerinde gerekli olan temel besin öğelerini sağlamaya yardımcı olmak üzere üretilmiş devam sütüdür ve sağlık profesyoneli önerisi ile kullanılmalıdır.

  Bebekler için en iyisi anne sütüdür.

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

MVP Logo

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur.

 • Beslenme Kılavuzu

  Beslenme Kılavuzu

  Beslenme hakkında bilgi edinin

 • Uygulamalar

  Uygulamalar

  Özel pratik uygulamaları deneyin

 • Yardım Alın

  Yardım Alın

  Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın