MyFeed Personalized Content
6-12 Ay
Kahvaltı
Tarif
Favorilere ekle

12 Aylık Bebekler İçin İrmikli Muhallebi Mama Tarifi

1
Kolay
7dk
Malzemeler
 • 90 ml kaynamış ılımış su
 • 3 ölçek devam sütü (1-3 yaş arasına uygun)
 • 1 tatlı kaşığı irmik
 • 1 çay kaşığı pekmez
Adım adım
 • 5dk
  Hazırlık
 • 2dk
  Pişirme
 • 7dk
  Toplam süre
 • İrmikli Muhallebi Mama

  İyi Büyüsün İyi Yaşasın mutfağından hepinize merhaba. Çocuklarımız için 1 yaştan itibaren  kullanabileceğimiz keyifli bir muhallebi tarifi vereceğiz. İrmikli bir muhallebi hazırlayacağız ve içerisinde ise devam sütü kullanacağız. Evet, çocuk beslenmesinde 1 yaştan 3 yaşa kadar devam sütüne beslenmemizde yer vermemizde fayda var sevgili anneler. Bu konudaki endişelerinizi lütfen bir kenara bırakın  ve çocuklarınızın sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için devam sütüne mutlaka beslenmelerinde yer verin. Şimdi tarifimizin içerisinde de üç ölçek kadar devam sütü kullanacağız. Genelde bu tarz tarifler hazırlarken bazen anne sütü de kullanıyor olabiliyoruz ama biz anne sütünün tariflerin içerisinde kullanılmasını istemiyoruz. Öncelikle küçük bir tencere çıkartıyoruz. Yarım su bardağı kadar suyumuz var, içerisine irmiğini ekliyoruz ve beraber pişiriyoruz bunları. Bir taşım zaten kaynatıyor olmak yeterli olacak. Sonra direkt bunu hemen bir kaseye alıyoruz. Ilıdıktan sonra içerisine devam sütümüzü katacağız. İçerisine üç ölçek devam sütünü katabiliriz. Ilıması çok önemliydi, şimdi şöyle güzel karıştıralım bunu. Şimdi tatlandırmak için içerisine şeker yerine ne katalım? Genelde mutfaklarımızda, biliyoruz ki sevgili anneler, bal veya pekmeze yer veriyorsunuz ya da muadillerini araştırıyorsunuz. Bal ve pekmez konusunda, şu konuda özellikle dikkatli olmanızı istiyoruz, özellikle 70 derecenin üzerinde hazırlanmış gıdalarda bal ve pekmez lütfen kullanmayın. Çünkü HMF adında bir etken madde ortaya çıkıyor ve bu madde de çocuk beslenmesinde oldukça riskli bir madde. Özellikle kek hazırlarken, çörek hazırlarken veya bu şekilde pişmiş bir gıdanın içerisine soğumadan, ılımadan lütfen bal veya pekmez eklemeyin. 1 yaştan itibaren bal kullanabilirsiniz, pekmez de kullanabilirsiniz. Lütfen çok fazla içerisine eklememeye çalışın çünkü tatlı tada zaten çocuklar çok çabuk cevap verebiliyorlar ve çok da keyif alıyorlar. Ne kadar az kullanırsanız o kadar iyi. Biz bu tarif için içerisine sadece bir çay kaşığı kadar pekmez ilave edeceğiz. Evet, tarifimiz hazır. Afiyet olsun. İyi büyüsün, iyi yaşatsın.

  ÖNEMLİ NOT

  Anne sütü bebekler için en iyisidir. Dünya Sağlık Örgütü, annelerin bebeklerini yaşamlarının ilk 6 ayında sadece emzirilmesini ve emzirmenin mümkün olduğu kadar devam ettirilmesini önermektedir.
  SMA OPTIPRO 3, 1 yaş üzerindeki bebek ve küçük çocukların özel beslenmesi ve diyetinin bir parçası olarak kullanılan devam sütüdür. Anne sütü yerine geçmez. Sağlık profesyoneli tarafından devam sütü önerildiği durumda hazırlama talimatlarına uygun şekilde kullanılmalıdır. Bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.

  ÖNEMLİ DUYURU 

  İlk 6 ay sonrasında, anne sütü ile birlikte veya anne sütü ile beslemenin mümkün olmaması halinde besin değeri yüksek tamamlayıcı gıdaların verilmeye başlanması gerekmektedir. Bebeklerin farklı hızlarda büyümeleri nedeniyle, sağlık uzmanlarının, bebeklerin tamamlayıcı gıdaları almaya başlamaları açısından uygun zamanın belirlenmesi konusunda ebeveynlere tavsiyelerde bulunmaları gerekmektedir. SMA® OPTIPRO® 3 anne sütünün yerine geçmez ve yeterli tamamlayıcı gıdalar ile birlikte kullanıldığında, 1 yaşın üzerindeki sağlıklı küçük çocukların giderek çeşitlenen diyetlerinde gerekli olan temel besin öğelerini sağlamaya yardımcı olmak üzere üretilmiş devam sütüdür ve sağlık profesyoneli önerisi ile kullanılmalıdır.

  Bebekler için en iyisi anne sütüdür.

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

MVP Logo

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur.

 • Beslenme Kılavuzu

  Beslenme Kılavuzu

  Beslenme hakkında bilgi edinin

 • Uygulamalar

  Uygulamalar

  Özel pratik uygulamaları deneyin

 • Yardım Alın

  Yardım Alın

  Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın