MyFeed Personalized Content
1-3 Yaş
Makale
Favorilere ekle

Bebeğinizin Dilinden Anlıyor Musunuz?

Bebeğimin gülümsemesi ve gözyaşları aç veya tok olduğunu anlamak için yetersiz kalıyor. Bebeğimin davranışlarını yorumlamak konusunda bana tavsiye verebilir misiniz?

4dk oku Haz 22, 2018

Doğumdan itibaren birkaç ay boyunca anne babaların akıllarından çıkmayan bir soru vardır: Bebeğim yeterince yedi mi? Bebeğinizin “tek” yapabildiği agulamak, gülümsemek ve ağlamak olunca buna cevap bulmak her zaman kolay olmaz. Bebeğinizin “doyasıya” yiyip yemediğini gösteren belli başlı harici belirtiler (emme şekilleri, dışkıları, büyüme hızları, emme sıklıkları, vb.) mevcuttur. Yaşlarına göre ana belirtiler, ana hatlarıyla aşağıda verilmiştir.

0 - 4 ay 

Nelere dikkat etmeliyim?

İlk soru: Bebeğiniz yeterince sık anne sütü emiyor mu?
Bebeğiniz ilk ay boyunca 24 saatte 8 ila 12 defa, sonrasında ise 24 saatte 6 ila 8 defa beslenmelidir.
Sık, derin ve düzenli bir şekilde yutkunmalıdır. Emen bebekler ilk birkaç ay boyunca her beslenme için bir defa kaka yaparlar (kakaları tane tane, yumuşak ve açık sarı renkte olur) ve günde en azından beş veya altı tane bez ıslatırlar. İkinci ay itibariyle günde bir veya iki defa kaka yaparlar ve günde en azından 4 kere bez ıslatırlar. Emzirilemeyen bebekler günde yaklaşık 2 defa kaka yaparlar ve kakaları daha koyu, “biçimli” ve soluk sarı veya hafif kahverengi olur.
Bebeğiniz az ağlıyor, düzenli ve rahat uyuyor ve yemekten önce ve sonra uyanık durabiliyorsa doymuştur denebilir! Boy ve kilo tablolarının düzenli bir ilerleme göstermesi beklenir.

4-6 ay

Bebeğiniz büyüdükçe enerji ihtiyacı da artar. Bu yüzden gün içinde daha fazla yiyecektir. İştah çocuktan çocuğa farklılık gösterir, bu yüzden bebeğinizin yeterince beslenip beslenmediğini öğrenebilmeniz için birkaç tavsiyede bulunalım:

 • Bebeğiniz günde 5 ila 6 defa anne sütü emiyor olmalı. 24 saat boyunca en azından 1 defa kaka yapıyor ve günde birkaç tane bez ıslatıyor olmalı.
 • Acıktığında, susadığında ve yorulduğunda ağlasa da sakin kalabilmelisiniz. Geceleri sistemli bir şekilde uyumalı.
 • Kilo ve boy tablolarında sürekli bir ilerleme görülmeli. 

Peki ya psikomotor gelişimi?

Bebeğiniz doğru besleniyorsa, doğru gelişme sağlayacaktır! Bu aylarda genelde nesneleri kendi başına tutabilir ve ağzına sokmaya çalışabilir. Ses çıkarmaya bayılırlar.

6 – 8 ay

Katı gıdaları keşfetmeye başlıyor fakat fiziksel gelişimi için hala büyük miktarda süte ihtiyacı var. Doğru beslenip beslenmediğine dair birkaç gösterge:

 • Günde 4 ila 5 kez emzirmeye devam ediyor olmalısınız. Bunun yanında güne 2 öğün + 1 hafif öğün veya ara öğünler de tüketiyor olmalı.
 • Bağırsak hareketleri normal, 24 saatte en azından bir defa kakasını yapıyor ve günde birkaç defa bez ıslatıyor olmalı.

Şüpheye düşerseniz bir sağlık profesyoneline danışın.
Bebeğiniz hala kaşıkla yemek yerken zorlanıyor mu? Endişelenmeyin. Katı ve püre gıda vermeye adım adım devam edin ve kendi yiyeceklerini tercih etmesine imkan verin. Kilo ve boy tablolarında düzenli bir ilerleme görülecektir.
Peki ya psikomotor gelişimi?
Bu aylarda oturmaya, ellerinizi açarsanız onları yakalamaya ve yüz ifadelerini tanımaya çalışmayı severler. Tanımadığı insanların yüzlerinden korkabilirler.

8 - 12 ay

Sadece 12 ayda bebeğinizin boyu iki katına ve kilosu da üç katına çıkar! İster çok iştahlı olsun ister iştahsız, aşağıdakilere dikkat etmeniz gerekir:

 • Bebeğiniz anne sütü alıyor ve 2 tam öğün (öğle yemeği ve akşam yemeği) + bir ara öğün veya atıştırma yiyor olmalı.
 • Bağırsak hareketleri normal ve günde en azından bir defa kakasını yapıp birkaç bez ıslatıyor olmalı.
 • Kilo ve boy tablolarında sürekli bir ilerleme görülmesi beklenir.

Çocuğunuz hala geceleri düzenli olarak uyanıyorsa: yemeklerini çok hızlı bitirdiği için sindirim sıkıntısı çekiyor olabileceği ya da çok yemek vermiş olabileceğinizi hiç düşündüğünüz mü? Bebeğinizi birkaç öğünde dikkatlice izleyin ve bu durumdan sağlık profesyonelinize bahsedin.

İki öğün arasında yemek istiyor gibi mi? Her bir öğündeki meyve veya sebze ve karbonhidrat miktarını arttırın. Püre haline getirilmiş gıdalara da başlayın (meyve ve sebzeler), püreler çocuğunuza yepyeni tatlar tattıracak ve doymasına yardımcı olacaktır.

Peki ya psikomotor gelişimi?

Çocuğunuzun bu yaşta en sevdiği oyun bir şeyler düşürüp yerden almanızı izlemektir! Oturma, uzanma ve emekleyerek dolanmanın verdiği keyfi de keşfeder.

12 ay ve sonrası

Yeni doğan aşaması artık bitti! Bebeğiniz hala bir yetişkin kadar yiyemese de büyüyor. Bir yaşında bebeğinizin yedikleri ortalamaya göre aşağıdakilerden oluşur:

 • Sabahları bebeğiniz yaklaşık 240 ml anne sütü veya devam sütü içeren bir biberon içer.
 • Öğle yemeği ve akşam yemeği (tercihen) başlangıç olarak bir aperatif ve ana yemek ile ardından peynir veya bir süt ürünü ile bir meyve parçasından oluşur.
 • Saat 16:00 civarı, gün ortasında ve iştahlarını kaçırmayacaksa sabah ortasında atıştırırlar. Gittikçe artan bağımsızlık isteklerinden mümkün olduğunca faydalanıp küçük parçalar halindeki yiyeceklere yavaş yavaş başlayın.
 • 24 saat boyunca en azından 1 defa kaka yapar ve günde birkaç bez ıslatır.

Peki ya psikomotor gelişimi?

Denge duyuları da bu dönemde gittikçe gelişir. Ellerini gittikçe daha iyi kullanmaya başlar. El sallayabilir, basit el hareketleri yapabilir, biberonunu tutabilir ve küplerini dizmeye başlayabilir. Bir mobilyaya tutunarak ayağa kalkabilir ve/veya emekleyerek etrafta dolanabilir. İlk sözcüklerini söyleyip, bu genelde anne veya baba olur, sizi mutlu eder.
Kilo ve boy tablolarında sürekli bir ilerleme görülmesi beklenir.
Çocuğunuz hiç doymuyor gibi mi? Bu normaldir; yoğun bir büyüme aşamasından geçiyorlar, daha çok hareket ediyorlar ve hatta yürümeye bile başlıyorlar. Bu yüzden de yaktıkları tüm bu enerjiyi yerine koymaları gerekiyor. Meyve/sebze/karbonhidrat ve süt ürünlerini dengeli bir şekilde tükettiklerinden emin olun.

Doyasıya yiyen bir bebek:

 • Yaşına göre uygun miktarda, iştaha göre daha az veya fazla süt içer,
 • Katı gıdalara çok zorlanmadan alışır,
 • Her gün kaka yapar ve birkaç bez ıslatır,
 • Gecenin tümü veya bir kısmı boyunca ve kestirirken huzurlu bir şekilde uyur,
 • Yaşına uygun psikomotor gelişimleri gösterir.