MyFeed Personalized Content
6-12 Ay
Makale
Favorilere ekle

Bebekler Günde Kaç Öğün Yemeli? Bebek Öğünleri

Bebeğim sanki bir yetişkin gibi günde dört öğün yiyor. Birçok yeni tat keşfediyor. Öğünlerinin ona uygun olduğundan nasıl emin olabilirim?

3dk oku Ara 3, 2019

Altıncı aydan itibaren bebeğiniz dış dünyaya ilgi duymaya başlar. Her şeyi merak eder ve hareket kabiliyeti geliştikçe daha çok enerjiye ihtiyaç duyar! Bu dönem, birçok gıdanın keşfini gerektirir. Bebeğiniz yoğun bir büyüme dönemindedir, doğumdaki kilosu yaşamının ilk üç yılında dört katına çıkacaktır. Yediği öğünler ona yapması gereken tüm keşifler ve psikomotor gelişimi için gerekli olan enerjiyi sağlayacaktır. 

 

Bebekler için en önemli öğün

Bebeğiniz güne tam gaz başlıyor! Keşfedecek onlarca şey var. Bunun için de enerji gerekli. Kahvaltı, farklı sabah aktivitelerini gerçekleştirmeleri için gerekli olan enerjiyi sağlamalıdır: pencere boyunca sağa sola giden karıncaları izlemek, tüm önemli evraklarınızı dikkatlice yırtmak, tüm kitaplarını okumak ve üzerlerine salyalarını akıtmak vb. Bu nedenle, sihirli bir bileşim oluşturan ve sırasıyla kalsiyum ve enerji veren süt ürünleri ve tahıl ürünlerine ihtiyacı var.

 

Yeni lezzetlerin keşfi için öğle yemeği

Tüm görevlerini tamamladıktan sonra bebeğiniz mutfakta da bazı keşifler yapmaya hazırdır. Genelde öğle yemeği onlara yeni tatlar tanıtmak için en iyi zamandır. 
Menüde sebzeler (yaşına göre püre halinde, çorbanın içinde, ezilmiş ya da küçük küpler halinde), uygun miktarda et ya da balık, bir süt ürünü (yoğurt ve/veya 1 yaş sonrasında süt) ) ve/veya biraz meyve (çocuğunuzun yaşına göre komposto halinde, pişmiş ya da püre edilmiş, çiğ ve ezilmiş ya da rendelenmiş) yer almalıdır.
Öğle yemeği, çocuğunuzla iletişim kurmak için de önemli bir zamandır.
Eğer tüm dikkatiniz tamamen onun üzerinde olursa her ikiniz için de özel bir an yaratılabilir!

 

Ara öğünlerin önemi

Akşamüzeri uykusundan sonra bebeğiniz parkta koşturmaya ya da yeni oyunlara odaklanmaya hazırdır. Ancak öncesinde, tüm çocuklardan önce kaydıraktan kaymak için depoyu doldurmaları gerekmektedir. Ara öğünlerde, çok kalsiyuma ihtiyaç duyduklarından, bir süt ürünü (yaşına göre anne sütü ya da devam sütü, yoğurt, beyaz peynir vb.), fiziksel aktivitelerinde onları yarı yolda bırakmaması için yavaş yakılan karbonhidratları sağlayacak bir tahıl ürünü (yaşına göre glutenli ya da glutensiz bir çocuk tahılı, özel bebek tahılları, bir parça ekmek vb.) ve sindirimine yardımcı olacak vitamin ve lifleri sağlayan meyve yer almalıdır.

Eğer çocuğunuz bu önemli ara öğünü atlarsa, geç bir ara öğün yerine erken bir akşam yemeği vermeniz önerilir, böylece akşam yemeği için iştahını azaltmış olursunuz.

 

Huzurlu bir gece uykusu için iyi bir akşam yemeği

Yoğun günü sona erdikten sonra yapılan güzel bir banyonun ardından bebeğiniz tüm bu aktivitelerden ötürü hem heyecanlı hem de yorgundur.

Biraz yatışmasını sağlamak için huzurlu bir gece uykusu çekmelerini sağlayacak özel bir akşam yemeği hazırlayın. Menüde, geceyi rahat geçirmelerini sağlamak için onlara yavaş yakılan karbonhidratlarla, sebze ve tahıllarla hazırlanan çorba ya da püre, uygun porsiyonlarda et ürünleri, yaşına uygun bir süt ürünü ve biraz meyve yer almalıdır. Bebeğinizin oldukça güzel planlanmış günü sona ererken, birçok oyun, keşif ve yemeği de beraberinde getirdi.

İyi beslenme alışkanlıkları erken yaşta başlar. Bu nedenle genel olarak hiçbir besleyici değeri olmayan şekerli içecekler (kola vb.), tatlılar ve çikolata, kek ve bisküvi gibi çok fazla yağ ya da şeker içeren “abur cuburlardan” kaçının.  

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

MVP Logo

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur.

 • Beslenme Kılavuzu

  Beslenme Kılavuzu

  Beslenme hakkında bilgi edinin

 • Uygulamalar

  Uygulamalar

  Özel pratik uygulamaları deneyin

 • Yardım Alın

  Yardım Alın

  Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın