MyFeed Personalized Content
6-12 Ay
Makale
Favorilere ekle

Bebeklerde Isırma ve Çiğneme Öğrenimi

Bebeğim doğduğundan beri anne sütünden başka bir şey tüketmedi. Yavaş yavaş katı yiyeceklere başlatarak bebeğimin hem yeni tatlar hem de yeni yiyecek dokuları tanımasını sağlıyorum. Bu onun için çok büyük bir gelişme!

3dk oku Ara 7, 2020

Bu dönemde her türlü gelişme bebek için kritik bir önem taşımaktadır.. 6.aya geldiklerinde de hem yeni kıvamlar hem de harika yeni tatlar keşfetmeye nihayet hazırlar. Bu kelimenin tam anlamıyla yaşamlarında dönüm noktası niteliğine sahip, baş döndürücü bir deneyimdir!

 

Çiğnemek: bebeğinizin gelişiminde önemli bir aşama

 

Emmek bir refleks iken, çiğnemek yaklaşık altı aylıkken başlayan ve bir yaşına kadar devam eden bir öğrenme sürecinin sonucudur. Yenidoğan bir bebeğin doğduktan sonra birkaç ay boyunca süt dışında bir şey yutması bu yüzden mümkün değildir.  Dilleri içgüdüsel olarak katı yiyecekleri dışarı itecektir. Altıncı ayında çocuğunuz yepyeni bir dünyaya adım atar ve sürecin her bir aşaması bir sonrakine götürür. 

Takip eden birkaç ay içinde psikomotor gelişimleri ve ön dişlerinin çıkmasıyla çiğneyebilmeye başlarlar. Bu yeni beceri sayesinde yanak, dudak ve gırtlak kasları kuvvetlenir. Yiyecekleri ağızlarında parçalayabildiklerini öğrenip şaşırırlar.

Kişisel damak zevklerinin ortaya çıkması benlik anlayışlarının oluşmasının başlangıcını işaret eder.

Püre haline getirilmiş yiyeceklerde ustalaştıktan sonra daha pütürlü, top top (daha kıvamlı) yiyecekler yiyebilir ve zamanla küçük parçalara kesilmiş yiyeceklere geçebilirler. Bebeğiniz çiğneme tekniğini mükemmelleştirirken çenesi gelişir ve şekillenir. Bu çiğnemeyi öğrenme süreci esnasında küçük meleğiniz kendi kaşığını ve biberonunu da tutmayı başaracaktır. Beslenme bağımsızlığının bu ilk aşamalarında çocuğunuza rehber olmak sizin elinizde.

 

Bebeğime 6 ila 12 ay arasında nasıl yardım edebilirim: zorlamadan teşvik

 

Vakit geldi: bebeğiniz artık yeni tat ufuklarına yelken açmaya hazır. Merak ile bilinmeyen korkusu arasında kalan bebeğiniz öncelikle hiç şüphesiz biraz pimpirikli davranacaktır. Sizin yapmanız gereken, gelişim süreçlerinde, geçtikleri her aşamaya saygı duymak ve onları asla zorlamamak.

 • Altı aylıkken: geçişe mümkün olduğunca hafif bir başlangıç yapabilmek için iyice püre haline getirilmiş ve sütünkine benzer pürüzsüz kıvamlı yiyecekler verin.
 • Yaklaşık yedi-sekiz aylıkken: “pürüzsüz” kıvam yerine ezilmiş pütürlü gıdalara geçin ve meyve ve sebze pürelerini daha kıvamlı bırakın.
 • Dokuzuncu ay itibariyle: “alfabe” makarnası, küçük iyi pişmiş patates küpleri, yumuşak pirinç, iyi pişmiş sebze veya yumuşak meyveler gibi küçük ve yumuşak yiyecek parçalarına geçin. Et ve balık daha ipliksi olduğu ve çiğnemesi daha zor oldukları için püre yapmaya devam edin.
 • On ikinci ay itibariyle: şansınızı deneyin! Bebeğinizin yemeği kalınlığı ve sertliği kendi arasında farklılık gösteren küçük yiyecek parçalarından oluşabilir. Yemeği bir çatalla ezin, pişmiş havuç dilimleri, pancar küpleri, kabuğu alınmış domates dilimleri, vb. deneyin. “Koca oğlunuzun veya kızınızın” hala bir yetişkin gibi yemek yiyemediğini unutmayın. Protein, yani et ve balık, konusunda zorlamayın. 

Bebeğim bu konuda söz hakkı sahibi mi?

Kitapta yazana uysanız dahi bebeğiniz sözünün geçmesini isteyecek. Bu konuda birkaç tavsiye:

Geleceğin yiyecek tutkununun farklı kıvamlı yiyecekler arasında ayrım yapabilmesine yardımcı olmak için:

 • Yaşına bağlı olarak yemeğin bir kısmını püre diğer kısmını da küçük parçalar halinde verin.
 • Çocuğunuzun tüm duyularını geliştirebilmesi için yemeğine elleriyle dokunmasına izin verin.
 • Bebeğiniz herhangi bir kıvamı sevmezse: birkaç gün bekleyip aynı kıvamı başka bir yemekle tekrar deneyin.
 • Bebeğiniz ayına uygun herhangi bir besini sevmezse: birkaç gün bekleyin ve aynı besini farklı şekillerde (örn. tüketmeyi sevdiği başka bir besinle karıştırarak) tekrar sunun. Unutmayın, bebeğinizin yeni bir besine alışması zaman alabilir. Yeni bir besini alıştırırken en az 10 kez denemeyi unutmayın. 
 • Yemekleri duygusal soğuk savaşa (”anneciğin için ye” demeyin), ödüle veya cezaya bağlamayın (“bunu yersen oyun oynarız” vb) veya inatlaşmaya dönüştürmeyin. Bebeğiniz bu yeni şeylere alışmak için biraz zamana ihtiyaç duyuyor olabilir!

Önemli:

Ezilmiş yiyeceklere geçmek için çok beklemeyin. Her şeyi çok uzun süre püre haline getirirseniz çocuğunuz daha sonra “daha katı” kıvamları kabul ederken zorlanır.

Küçük yiyecek parçalarına geçtiğinizde bu parçaların çok sert veya büyük olmadıklarından emin olun. Bebeğiniz büyük ve veya çok sert parçaları yutmakta zorlanabilir.
 

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

MVP Logo

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur.

 • Beslenme Kılavuzu

  Beslenme Kılavuzu

  Beslenme hakkında bilgi edinin

 • Uygulamalar

  Uygulamalar

  Özel pratik uygulamaları deneyin

 • Yardım Alın

  Yardım Alın

  Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın